Servus! Domnule,nu stiu cine esti,insa deja m-am obisnuit cu medici,doctori,psihologi,etc,etc,atat de stupizi si mediocri,incat imi vine sa ...

Servus! 
Domnule,nu stiu cine esti,insa deja m-am obisnuit cu medici,doctori,psihologi,etc,etc,atat de stupizi si mediocri,incat imi vine sa ...

Sfatul Medicului
14 Aprilie 2010, 01:19
1588 persoane au vazut intrebarea inaintea ta
Fii primul utilizator care considera util acest sfat, Ce parere ai despre acest sfat?

;
 
Servus! Domnule,nu stiu cine esti,insa deja m-am obisnuit cu medici,doctori,psihologi,etc,etc,atat de stupizi si mediocri,incat imi vine sa le dau cu un hiv in cap! Eu glumesc,dar glumesc serios! Eu insumi am locuit cu un prieten 1 an si 5 luni si era/este medic la spitalul Colentina,asadar stiu prea bine despre ce vorbesc cand fac anumite afirmatii despre anumiti medici. Cum domnule sa nu stii ca anumite antiretrovirale cresc grasimile la nivelul abdomenului????? Si nu numai? God! Iata ce scrie in prospectul Combivirului,la reactii adverse: " Terapia antiretrovirala combinata poate determina modificari ale formei corpului din cauza modificarii distributiei grasimii.Acestea pot include reducerea grasimii de la nivelul membrelor inferioare,bratelor si fetei,cresterea grasimii la nivelul abdomenului (burta) si a altor organe interne,marirea sanilor si depuneri de grasime la nivelul cefei (ceafa de bizon)." Toata viata am fost suplu,fara burtica,nu spun burta ca deja este un cuvant ofensator pentru fizicul meu,am spus burtica.Nici tata niciun frate de-al meu nu au burta. Burtica care mi-a aparut de cand iau antiretrovirale nu este altceva decat distributia anormala de grasimi,specificata in prospectul Combivirului. Asta se poate observa si in poza atasata primului mesaj,unde se observa ca am incheieturile si gleznele cam subtiri,restul cu mai multa grasime,dezvoltate normal,adica exact ceea ce se specifica in prospectul Combivirului. Aceeasi reactie adversa este prezenta si prospectul medicamentului Invirase,pe langa alte zeci si zeci de reactii adverse. Eu voiam doar sa stiu ce as putea face sa mai scap de surplusul de grasime care este destul de caraghios la mine,nu doar pentru ca eu sunt suplu (1.90m /75kg)ci pentru ca masa de grasime este crescuta,cum sa spun eu?,ok,sa explic altfel. Ai vazut cand ai o curea la pantalon,da? Bun,jumatate(sau aproape)de abdomen se afla sub curea,cealalta jumatate se afla deasupra curelei. Bun,partea caraghioasa este ca surplusul de grasime la mine este tocmai in partea de deasupra curelei!!! Daca era in partea de sub curea,nu era nicio problema,semana cu o burtica oarecare si bine hranita,insa,repet,la mine arata caraghios,pentru ca burtica este cam deasupra....burticii/deasupra curelei.Mi-am luat zilele astea un tricou mulat pe mine si m-am ingrozit,pana aproape de buric,cu 5 cm sub buric)sunt plat,perfect,de la 2 cm de sub buric pana deasupra,cu 5 sau 6 cm imi apare grasimea/burta/faldul de grasime!!! In fine,eu ti-am atasat inca o poza,recunosc ca n-am reusit sa o fac clara,este greu sa fotografiezi un prospect unde literele sunt mici. Totusi,vei putea deslusi pe al treilea rand ceea ce am spus la inceput despre reactiile adverse. Nu e nevoie sa merg la vreun medic sa imi palpeze abdomenul,stiu s-o fac si eu,am degete suficient de perceptibile si istete,insa,e limpede ca burtica mi-a aparut din pricina antiretroviralelor. Eu inca stau binisor la capitolul burtica,insa o veche cunostinta de-a mea,(barbat)seropozitiva de 9 ani,are o burta de te ingrozeste,parca este in luna a 24-a,ca la elefanti,si tot din cauza antiretroviralelor.Apai decat sa am o asemenea burta si s-o tarasc dupa mine,mai bine sa nu ajung sa traesc inca 7 ani! Nu stiu cum voi scapa de burtica,candva i-am zis medicului meu despre burtica si a dat din umeri,spunand ca n-am ce face,antiretroviralele ma tin in viata dar cu anumite riscuri. Daca as putea,as renunta definitiv la antiretrovirale,ca numai eu stiu cate reactii adverse au! Cea mai mare problema care mi-o creaza este cea a stomacului/abdomenului,si nu ma refer doar la acel fald de grasime ci la faptul ca imi simt stomacul distus realmente din pricina antiretroviralelor,il simt moale,fara putere,nu mai pot face abdomene ca ma doare stomacul,chiar si daca iau Omez sau Omeran,tot aiurea imi simt stomacul,efectiv il simt fara de vlaga.... Un tip,imi spunea acum vreo doua luni,pe net,ca el are hiv de 2 ani,dar ca a refuzat sa ia antiretrovirale,in schimb ia Imupurin. Si,in vreme ce eu la ultimele analize aveam incarcatura virala 540,el avea peste 800,adica mai buna decat a mea,si asta in ciuda faptului ca Imupurin nu este un antiretroviral,ci un produs pe baza de insecte,pentru intarirea sistemului imunitar,creat de un roman. Tare as vrea sa incerc sa iau si eu Imupurin,chiar daca pe acesta trebuie sa-l cumpar,dar ma tem ca la mine sa nu aiba niciun efect,si sa ma trezesc cu simptomele specifice sidei!!!  


Salut!

Cand ti-am recomandat ca "burtica" ta sa fie palpata, m-am gandit la niste maini de medic specializate sa "vada" altfel decat un alt specialist. De asemenea, am pus raul in fata si m-am gandit si la altceva inafara de un exces de tesut adipos. La antivirale nu ma pricep pentru ca nu le prescriu. Acesta este domeniul altor colegi de-ai mei care cunosc indeaproape boala si tratamentul. Te rog sa nu intrerupi tratamentul fara sa consulti medicul de boli infectioase.
Intr-un mod timid si asertiv vreau sa-ti spun ca eu cred ca te deranjeaza alte lucruri de fapt  in afara de "burtica " ta. Situatia ta e dificila iar tratamentul cu antivirale e un adevarat infern. Din pacate ,la ora actuala, medicii nu au alte idei mai bune decat acest tratament.
Orice ar fi, iti doresc sa ai mereu aceeasi forta de a lupta si de a nu renunta. SI pentru ca te simt un om care stie ce vrea, stiu ca ai sa reusesti sa te adaptezi la noua ta situatie fizica. Poti sa gasesti solutii sa nu mai acorzi atentie "burticii" tale. Dar in primul rand, afla daca nu este o alta cauza a cresterii in dimensiune a abdomenului. Dupa privirea mea de medic ce a vazut multi pacienti dezbracati ,te pot asigura ca corpul tau nu e deformat si nici disproportionat. Arati chiar foarte bine.
Ai grija de tine in continuare!

TotalDoc
 
;
 

Considera sfatul super util

Comentarii

Aboneaza-te la newsletterul sectiunii !


Daca ai descoperit o sectiune din site care nu se comporta cum trebuie sau ai o situatie care nu iti convine, aici e locul ideal pentru a ne lasa un mesaj. Incearca sa fi cat mai obiectiv si vom gasi impreuna o solutie.